logo
Zachęcamy do kontaktu

41 272 18 78

kultura@pawlow.pl

Pawłów 45, 27-225 Pawłów

41 272 18 78

Pawłów 45, 27-225 Pawłów

Góra

„Duża Okrasa” na ostrowieckiej nocy świętojańskiej

„Duża Okrasa” na ostrowieckiej nocy świętojańskiej

Nocą z 23 na 24 czerwca obchodzona jest w Polsce wigilia Świętego Jana. To próba zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca.

Wiąże się z nią szereg wierzeń i tradycyjnych rytuałów takich jak: palenie ognisk, skoki przez świętojańskie ogniska, puszczanie wianków, kąpiel w wodzie, czy śpiewanie miłosnych pieśni. Dziś te zwyczaje i obrzędy są zupełnie lub częściowo zapomniane, bądź też po prostu nie praktykowane.

Na zaproszenie Miejskiego Centrum Kultury, w sobotni wieczór 23 czerwca, zespół „Duża Okrasa” wraz z opiekunami wyjechał do Ostrowca Świętokrzyskiego. W parku miejskim nad stawem, nasza młodzież wraz z mieszkańcami świętowała noc świętojańską. Wspólną zabawę rozpoczęły „Cuda – wianki”, czyli warsztaty plastyki obrzędowej i nauki wicia wianków. Następnie wystąpił nasz zespół z wiązanką śpiewno – taneczną „Zaloty”. Po rozpaleniu tradycyjnych ognisk, pochodni i lampionów wszyscy zebrani ruszyli w barwnym korowodzie wokół miejskiego stawu. Dziewczęta w towarzystwie chłopców niosły w rękach pięknie uplecione wianki, a przemarsz w takt muzyki umilały utwory grane przez Orkiestrę Dętą z Dobrynina. Na jej czele dumnie maszerowały wspaniałe tancerki z grupy tanecznej „Mażoret”, także z Dobrynina. Przy pięknym, nocnym pokazie laserów i sztucznych ogni, nasze dziewczęta uroczyście wypuściły na wodę wianki. Kto wie….może któryś z nich został wyłowiony przez kawalera, wróżąc tym samym szybkie zamążpójście jednej z nich? Obchody nocy świętojańskiej w Ostrowcu młodzież zakończyła wspólną zabawą z mieszkańcami, dając spontaniczny koncert wraz ze wspomnianą już orkiestrą z Dobrynina. Było wyjątkowo pięknie, niezwykle klimatycznie i wszyscy bawili się w cudownej atmosferze!

 

Fotogaleria: Nina Kusiak

Udostępnij
Brak komentarzy

Napisz komentarz