Jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej w Pawłowie
Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w szkołach na terenie naszej gminy rozpoczęte.
Przypadająca w 2018 roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do przypomnienia działalności politycznej i kulturalnej wielu sławnych Polaków z czasów II RP. W związku z obchodami jubileuszu w całej Polsce odbywają się wystawy, koncerty, spektakle i widowiska, konferencje, marsze….itp. Również szkoły z terenu naszej gminy zaangażowały się w świętowanie odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku z tym, w dniu 24 stycznia 2018 roku, Młodzieżowa Grupa Teatralna działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie, przybyła do Publicznej Szkoły Podstawowej w Szerzawach, gdzie zaprezentowała program artystyczny pt.: „Bal charytatywny w saloniku dziedziczki Omskiej na rzecz oświaty wiejskiej”.
Choć dziedziczka Omska jest postacią fikcyjną, to widzowie dzięki naszym młodym aktorom, mogli poznać prawdziwych ówczesnych ziemian z terenu naszej gminy : rządcę Rafalskiego z Tarczka, Państwa Kotkowskich z Łomna, młodego dziedzica Wietrzykowskiego z Brzezia, doktora nauk technicznych Juńskiego z Warszówka, profesora Pomianowskiego z Radkowic, właściciela Pokrzywnicy doktora Niepokólczyckiego, pana Karnickiego z Chybic. Wspomniani zostali także: pani Komornicka z Jadownik i pan Budzyński z Rzepina. Panom przybyłym na bal charytatywny towarzyszyły piękne panie, a dziedziczka Omska, jak przystało na dobrą panią domu, wykazała się troską o edukację włościańskich dzieci organizując bal właśnie na rzecz oświaty. Wyjątkowym gościem na balu był fikcyjny lekarz legionowy, doktor Abram, oraz panna Jadwinia. Zebranym w saloniku, wdzięcznie usługiwały panny pokojowe: Marysia, Kasia i Zosia, strofowane co nieco przez ciotkę rezydentkę. Towarzystwo rozprawiało na temat budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, sytuacji politycznej i społecznej w młodym państwie polskim, jak również typowych, codziennych spraw skupiających uwagę właścicieli ziemskich. Nie zabrakło także nowinek o życiu kulturalnym warszawskich elit, ówczesnych gwiazd kina i kabaretu. Bal udał się wyśmienicie! Poza przebojami dwudziestolecia międzywojennego takimi jak „Ach jak przyjemnie”, „Już taki jestem zimny drań”, czy „Miłość ci wszystko wybaczy” w wykonaniu uczestników balu, publiczność mogła podziwiać przepięknie wykonane tańce narodowe. Młodzież zatańczyła poloneza, mazura, a bal zakończył się efektownym walcem. Spektakl w ciszy i skupieniu, z dużą uwagą i zaangażowaniem obejrzała cała społeczność szkolna. Występ bardzo się wszystkim podobał, o czym świadczyły gromkie brawa zarówno ze strony grona nauczycielskiego jak i uczniów. Wieść o wspaniałym występie naszych artystów rozniosła się po gminie, w związku z czym zostali oni zaproszeni ze swym spektaklem do Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie i Godowie, gdzie wystąpili 7 marca. Pomimo iż w szkołach tych w porównaniu z innymi znajduje się mała liczba uczniów, występy przed tak kameralną widownią, były równie udane. Miło było usłyszeć, że „przyjechał teatr”- określenie te padało z ust uczniów, bo przecież nasi „aktorzy” tak właśnie się czują podczas występów. Miło, że szkoły chcą oglądać „swoich”, bo jak wiadomo z tym bywa różnie. Pomimo, iż następnego dnia niektórzy z występujących przystępowali do próbnej matury, a skład grupy został nieco okrojony w wyniku niedyspozycji zdrowotnych, młodzież stanęła na wysokości zadania.
Obsada przedstawienia: Dziedziczka Omska – Dominika Lipa, Ciotka rezydentka – Marcelina Ćwikła, Państwo Kotkowscy – Paulina Bogucka, Maciej Hamera, Państwo Rafalscy – Patrycja Przygoda/ Julia Kozieł, Jakub Lipa, Państwo Wietrzykowscy – Julia Kusiak, Dawid Sławek, Państwo Juńscy – Katarzyna Bogucka, Kamil Kwiecień, Pani Karnicka –Julia Kwietniewska, Pan Niepokólczycki – Karol Kwietniewski, Pan Pomianowski – Paweł Gawlik/ Krzysztof Dolega, Doktor Abram – Przemysław Hamera, Panna Jadwinia – Patrycja Lipa, Panny pokojowe – Aleksandra Gulba, Weronika Ryś, Maria Skrzeczyna.
Grupę przygotowała Pani Bożena Sławek. Pani Nina Kusiak była asystentem reżysera, a wraz z Panią Magdaleną Wójcik przygotowały scenografię. Autorką scenariusza przedstawienia była Pani Alicja Imiołek.
Dziękujemy serdecznie za zaproszenie Pani dyrektor PSP w Szerzawach Aurelii Piwko, Pani dyrektor PSP w Dąbrowie Elżbiecie Celuch oraz Pani dyrektor PSP w Godowie Wandzie Ciepielewskiej.
Premiera spektaklu miała miejsce na uroczystej wieczornicy niepodległościowej 10 listopada 2017 roku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia nagrania tego wydarzenia na kanale You Tube pt.: „Bal charytatywny w saloniku dziedziczki Omskiej”.
Fotogaleria (Magdalena Wójcik):
PSP Szerzawy
PSP Dąbrowa/PSP Godów