logo
Zachęcamy do kontaktu

41 272 18 78

kultura@pawlow.pl

Pawłów 45, 27-225 Pawłów

41 272 18 78

Pawłów 45, 27-225 Pawłów

Góra

Okrasa w Tokarni oraz Pałacyku Zielińskich w Kielcach

Okrasa w Tokarni oraz Pałacyku Zielińskich w Kielcach

Dnia 26 stycznia 2018 roku zespół „Okrasa” przebywał w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Wyjazd ten wraz z towarzyszącymi mu atrakcjami był nagrodą, za zajęcie pierwszego miejsca w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Ciekotach. Nagroda obejmowała profesjonalne nagranie filmu oraz sesję zdjęciową.

Twórcą nagranego filmu był Pan Łukasz Bełdowski właściciel studia filmowego Cannonade, zaś autorem zdjęć Pan Mariusz Łężniak – fotograf współpracujący z Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, specjalizujący się w fotografii etnologicznej. Nagranie wykonywane było w scenerii zimowej, a „Kolędujący z gwiazdą i toroniem” idąc przez wieś odwiedzali wiejskie chaty. W jednej z nich nagrywany był właśnie film. Była to oryginalna chałupa z Bielin z zachowanym wnętrzem. Nagranie filmu poszło bardzo sprawnie w dużo krótszym czasie niż zakładano, a występujący zostali pochwaleni przez ekipę, która dostrzegła w młodych aktorach potencjał. Nieskromnie należy dodać, iż „Okrasa” jest tak ogranym zespołem, że trema nawet przed kamerą jest jej obca. Następnie odbyła się sesja fotograficzna w scenerii muzeum, które to chciałoby wykorzystać nagrany materiał do promocji własnego obiektu.„Okrasa” tak dobrze się zaprezentowała, iż nie wykluczony jest jej dalszy udział w kolejnych nagraniach obrzędowych w kieleckim skansenie. Zarówno film jak i zdjęcia z Tokarni są dostępne w internecie. W nagraniu udział wzięli: Karol Kwietniewski, Kamil Kwiecień, Dominika Lipa, Maria Skrzeczyna, Julia Kozieł, Krzysztof Kusiak, Maciej Hamera, Krzysztof Dolega, Jakub Lipa, Marcelina Ćwikła, Przemysław Hamera, Dawid Sławek, Paweł Gawlik, Julia Kwietniewska, Ola Gulba, Julia Kusiak, Patrycja Lipa, Weronika Ryś, Wiktoria Maciąg, Paulina Bogucka, Katarzyna Bogucka, jak również członkowie zespołu „Sołtyski” Państwo Wiesława i Jan Bernaccy.

Niespełna trzy dni po wizycie w Tokarni „Okrasa” wystąpiła w Pałacyku Zielińskich w Kielcach, gdzie została zaproszona przez Urząd Marszałkowski. W Domu Środowisk Twórczych odbyło się spotkanie Pana Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa ze środowiskiem artystycznym naszego województwa.

Po występie naszych młodych artystów Pan Marszałek podziękował zarówno młodzieży jak i Pani Dyrektor Alicji Imiołek za wkład w kultywowanie tradycji. Zgromadzona publiczność bardzo żywo reagowała podczas występu śmiechem i gromkimi brawami. Szczególnie miłe były gratulację i pochwały za wspaniałą grę od członków towarzystwa artystycznego, u którego jak wiadomo gust jest wysublimowany, a poprzeczka postawiona naprawdę wysoko.  Dumą napawa fakt, gdy tak pozytywne opinie płyną spoza naszej gminy.

Autorką scenariusza i tekstów nagrodzonego obrzędu kolędniczego jest Pani Alicja Imiołek, a grupę przygotowały Panie Bożena Sławek i Nina Kusiak (instruktorki GOKSiR). Fotograf zespołu – Pani Magdalena Wójcik.

Fotogaleria (Mariusz Łężniak, Magdalena Wójcik):

Udostępnij
Brak komentarzy

Napisz komentarz