Wieczornica poświęcona Michałowi Basie
27 kwietnia w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, odbyła się wieczornica poświęcona pamięci Michała Basy, naszemu lokalnemu patriocie i działaczowi społecznemu.Ten żołnierz Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, partyzant (ps. „Mściciel”) i społecznik, przez całe życie związany był z Tarczkiem. W latach trzydziestych był jednym z założycieli Koła związku Młodzieży RP „Wici”, działaczem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, strażakiem – ochotnikiem, a także aktorem w utworzonym przez siebie zespole teatralnym, oraz pisarzem i poetą… W latach powojennych to właśnie działalności artystycznej i kulturalnej Michał Basa poświęcił się bez reszty. Jako inicjator wielu różnorodnych przedsięwzięć i projektów kulturalnych był niezwykle barwną postacią tamtych trudnych czasów. Więcej o Michale Basie mogliśmy dowiedzieć się z lektury artykułów zamieszczonych na łamach dwóch ostatnich numerów Kroniki Pawłowskiej (nr 3 marzec i nr 4 kwiecień 2018r.)
Na wieczornicę przybyli zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Pawłów pan Krzysztof Charemski, radni, przedstawiciele klubu seniora, członkowie zespołu „Sołtyski”, rodzice, krewni, znajomi młodzieży działającej w GOKSiR. Wyjątkowymi gośćmi były córki Michała Basy, panie Halina Bernacka i Mirosława Graba oraz jego wieloletni przyjaciel Bogusław Sitek. Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitała dyrektor GOKSiR pani Alicja Imiołek. Występ artystyczny młodzieży poprzedziła prelekcja pana Szczepana Mroza, pasjonata i znawcy historii, szczególnie tej dotyczącej partyzantów z Gór Świętokrzyskich i Wykusu. Przedstawienie młodzieżowej grupy teatralnej przybliżyło życie i działalność artystyczną Michała Basy. Przytoczone zostały jego wspomnienia zawarte w „Opowiadaniach partyzanta” oraz zaprezentowano niektóre wiersze z tomiku poezji „Tobie ziemio”. Słowo mówione przeplatało się z piosenkami partyzanckimi, które mimo wzruszenia, wraz z naszymi artystami śpiewała także widownia. Przy akompaniamencie gitar i akordeonu zabrzmiały piosenki patriotyczne „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Więc szumcie nam jodły”, „Po partyzancie dziewczyna płacze”, „Biały krzyż” i inne. Część artystyczną zakończył występ wokalny zespołu „Sołtyski”, którego członkami są córka i zięć Michała Basy, państwo Halina i Adam Bernaccy. Spotkanie zakończyły wspomnienia i anegdoty o panu Michale, przytoczone przez jego córki i długoletniego przyjaciela Bogusława Sitka. Panie Halina i Mirosława nie kryjąc wzruszenia wyraziły słowa wdzięczności dla naszej młodzieży za występ mający na celu przybliżenie postaci ich ojca – patrioty i osoby o wielu talentach.
W przedstawieniu udział wzięli: (śpiew i recytacja) Dominika Lipa, Maria Skrzeczyna, Weronika Ryś, Julia Kozieł, Patrycja Lipa, Aleksandra Gulba, Julia Kwietniewska, Katarzyna Bogucka, Paulina Bogucka, Marcelina Ćwikła, Wiktoria Maciąg, Dawid Sławek, Karol Kwietniewski, Przemysław Hamera, Krzysztof Kusiak, Wiktoria Nowak, Krzysztof Dolega (narrator), Paweł Gawlik (Michał Basa), Julia Kusiak (śpiew i gitara), Igor Puchała (gitara), Kamil Puchała (akordeon). Scenariusz przedstawienia opracowała pani Magdalena Wójcik i pani Alicja Imiołek, Reżyseria i przygotowanie wokalno- muzyczne grupy, pani Bożena Sławek. Kostiumy i rekwizyty pani Nina Kusiak. Scenografia: Magdalena Wójcik i Nina Kusiak. Pomoc techniczna pan Czesław Rybka. Nagranie i zdjęcia pan Piotr Maj.
Scenariusz powstał między innymi dzięki uprzejmości pani Wiesławy Rutkowskiej i udostępnionych przez nią materiałów.
Fotogaleria: Magdalena Wójcik