Zwycięski występ „Okrasy” w Ciekotach
6 stycznia w Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom” w Ciekotach odbył się Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły: „Okrasa” z Pawłowa oraz „Dwunastu z Herodem” z Czyżowic.
Do konkursu przystąpiło sześć zespołów: „Jaworzanki” – Zagnańsk z przedstawieniem „Herody”, „Okrasa” – Pawłów z „Chodzeniem z kozą i turoniem”, zespół „Herody” – Radoszyce zaprezentował „Herody”, Kolędnicy z Małogoszczy przedstawili widowisko „Hej kolęda, kolęda”, „Dwunastu z Herodem” z Czyżowic zagrało „Herody”. W konkursie wystąpił również zespół kolędniczy ze Szkoły im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii.
Zgromadzoną publiczność i występujące zespoły powitał Tomasz Lato, wójt gminy Masłów. W krótkim przemówieniu podkreślił, iż gra nie toczy się o pierwsze miejsce, choć nagrody są i będą oczywiście wręczone, ale ważny jest sam występ. Dzięki takim właśnie wydarzeniom tradycja jest podtrzymywana i prezentowana. Szczególnie cieszy fakt, że podejmują się tego młodzi ludzie. Następnie Pani Dyrektor Centrum Edukacyjnego Krystyna Nowakowska przystąpiła do prezentacji jury oraz wspomnianych artystów. Występujące zespoły kolędnicze w większości prezentowały autentyczne formy kolędowania, które odzwierciedlają tradycję regionów, z których pochodzi zespół. Dopuszczalna była też forma prezentacji wychodzącej poza tradycyjne kolędowanie, a jedynie stylizująca się na niej. Celem nadrzędnym przeglądu jest kultywowanie tradycji kolędowania przez popularyzację amatorskiego ruchu artystycznego na terenie woj. świętokrzyskiego oraz rozwijanie działalności artystycznej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia.
Komisja Artystyczna po burzliwych naradach dokonała wyboru najlepszych zespołów. Pierwsze miejsce, ex aequo, zajęły: „Okrasa” z Pawłowa oraz „Dwunastu z Herodem” z Czyżowic, drugie miejsce „Jaworzanki” z Zagnańska, a trzecie Szkoła im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach- Scholasterii.
Jury przyznało także dwa wyróżnienia dla: „Herodów” z Radoszyc oraz grupy teatralnej z Małogoszczy. Ponadto laureaci, a więc zespół kolędniczy z Czyżowic będzie reprezentował województwo świętokrzyskie w „Karnawale Góralskim” w Bukowinie Tatrzańskiej (dla grup dorosłych), natomiast zespół „Okrasa” weźmie udział w profesjonalnym nagraniu obrzędu kolędniczego oraz sesji zdjęciowej w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.
W zaprezentowanym przez „Okrasę” widowisku zatytułowanym: „Chodzenie z kozą i turoniem” wystąpili: gwiazdor – Karol Kwietniewski, gospodarz – Kamil Kwiecień, gospodyni – Dominika Lipa, córki: Maria Skrzeczyna, Julia Kozieł, syn – Krzysztof Kusiak, cygan – Maciej Hamera, cyganka – Krzysztof Dolega, dziad – Jakub Lipa, koza – Marcelina Ćwikła, Abram – Przemysław Hamera, Mojsze – Dawid Sławek, toroń – Paweł Gawlik, dziewczyny: Julia Kwietniewska, Ola Gulba, Julia Kusiak, Patrycja Lipa, Weronika Ryś, Bernadetta Lefek, Wiktoria Maciąg, Paulina Bogucka, Katarzyna Bogucka.
Występ „Okrasy” bardzo podobał się publiczności, która nagrodziła go zasłużonymi brawami. Gra młodych aktorów, ich śpiew, stroje wszystko to powodowało, iż spektakl był na naprawdę wysokim poziomie. Kolejny raz „Okrasa” udowodniła swym występem, że godnie reprezentuje naszą gminę, a miano „wizytówki” nie jest przypadkowe.
Teksty do „Chodzenia z kozą i turoniem” opracowała Pani Dyrektor Alicja Imiołek, a zespół przygotowały: Panie Bożena Sławek oraz Nina Kusiak.