logo
Zachęcamy do kontaktu

41 272 18 78

kultura@pawlow.pl

Pawłów 45, 27-225 Pawłów

41 272 18 78

Pawłów 45, 27-225 Pawłów

Góra

Prosto z mostu

Kabaret „Prost z mostu”

Historia powstania kabaretu „Prosto z mostu” swoje korzenie ma również w Wiejskim Domu Kultury w Radkowicach. Tam powstała nazwa i pierwsze przedstawienia. Potem kabaret zastąpił zespół wokalny „Stella” prowadzony przez Pana Dariusza Dygasa. Z czasem młodzież wyrosła z zespołu i ówczesna dyrektor GOK Pani Teresa Sobczak zadecydowała o  powrocie  kabaretu. Od początku istnienia kabaretu przy GOK w Pawłowie teksty kabaretowe pisze Pani Alicja Imiołek. Kabaret wystawia scenki nawiązujące do współczesnych sytuacji i wydarzeń. Stałą postacią kabaretu był przez długi czas Sołtys Walny, który zmagał się z wieloma problemami wsi i gminy. Kabaretowe scenki opisywały poczynania strażaków ochotników, opowiadały o problemach edukacji, czytelnictwa, realizacji projektów unijnych, rozterkach wyborców, powrotach z emigracji czy perypetiach rolników-samotników. Przez kabaret, podobnie jak w zespołach, przewinęło się wiele młodzieży z naszej gminy. Dziś to już dorośli pracujący lub studiujący ludzie, ale postaci przez nich wykreowane pozostają w pamięci. Każdego roku „Kabaret prosto z mostu” wystawia premierową scenkę w okolicach maja , natomiast w okresie bożonarodzeniowym  wystawiane są przedstawienia kolędnicze: Herody, „Chodzenie z kozą”, „Toroń” czy „Kolędowanie z kobyłką”.

Młodzieżowy kabaret „Prosto z mostu” jest bardzo chętnie zapraszany na różnego rodzaju uroczystości –najczęściej w plenerze: pikniki rodzinne, szkolne uroczystości środowiskowe, Dni Powiatu- „Jarmark u Starzecha”, czy gminne „Dni Pawłowa”. W okresie świąteczno-karnawałowym kolęduje dla Rady Gminy, DPS w Kałkowie, w szkołach, w urzędach oraz bierze udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w WDK w Kielcach, gdzie zajmuje rokrocznie czołowe miejsca. Największą przygodą kabaretu były eliminacje (trzystopniowe) do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce” w 2013 roku. Przechodząc z powodzeniem wszystkie stopnie eliminacyjne, „Kabaret prosto z mostu” otrzymał  pierwsze miejsce na finale w Kikole za scenkę „Cierpienia młodego Beneficjenta” czyli humorystyczną opowiastkę o PROW. W 2014 roku  zespół brał udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretowym „O Koło Sołtysa” w Wąchocku, gdzie dostał wyróżnienie. Aktorzy kabaretowi  to często ci sami, którzy tańczą w „Okrasie”, ale bywa, że  droga jest odwrotna-zaczynają w kabarecie, a potem tańczą w „Okrasie”.

Kabaret „Prosto z mostu” prowadzą: Alicja Imiołek, Bożena Sławek, Nina Kusiak. Tak jak przy wszystkich zespołach artystycznych działających w GOKSiR trzeba podkreślić pracę „poza sceną”, którą wykonują P.P. Aneta Skrzeczyna, Czesław Rybka, Elżbieta Sławek, Magdalena Wójcik.

Kabaret otworzył nowy sezon kolędniczym przedstawieniem „Chodzenie z kozą i toroniem”, a  premiera scenki obyczajowej pt.”U doktora” miała miejsce na „Jarmarku u Starzecha” w Starachowicach 27 maja 2017r.